Dlaczego mój kominek dymi?

Czy zdarza Ci się czasami, że kiedy wkładasz polano do ognia, z twojego kominka wydobywa się dym? Może to mieć kilka przyczyn i niekoniecznie oznacza to, że coś jest nie tak z Twoim kominkiem na drewno. Wyjaśnimy różne możliwe przyczyny i co możesz zrobić, aby zapobiec wydostawaniu się dymu do pomieszczenia

Co powoduje dymienie kominka?

Komin jest motorem kominka i działa tak długo, jak długo powietrze wewnątrz kanału dymowego jest cieplejsze niż powietrze na zewnątrz budynku. Warunki te tworzą dobry prąd wstępujący, który wyciąga dym z kominka przez przewód kominowy ponad dach. Jeśli temperatura wewnątrz komina jest niższa niż temperatura na zewnątrz, powietrze będzie przemieszczać się w przeciwnym kierunku i spowoduje ciąg wsteczny. Może się to zdarzyć w przypadku nagłej, znacznej zmiany temperatury zewnętrznej. Innymi przyczynami mogą być wietrzne warunki, podciśnienie w pomieszczeniu, usterki w kominie, długość komina, niewłaściwa metoda rozpalania lub złej jakości drewno opałowe.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby kominek przestał dymić:

Ręka, która ostrożnie otwiera drzwi pieca na drewno

Podczas dokładania polan należy powoli i ostrożnie otwierać drzwiczki kominka

Nazywamy to ciąganiem wstecznym, gdy z kominka wydobywa się dym, gdy jego drzwi są otwarte. Zalecamy powolne i ostrożne otwieranie drzwi, aby zrównoważyć ciśnienie wewnątrz komory spalania podczas wkładania drewna do ognia. Jeśli otworzysz drzwi zbyt szybko, dym zostanie wciągnięty do pomieszczenia. Jeśli dym nadal przedostaje się do pomieszczenia pomimo powolnego otwierania drzwi, mogą istnieć inne przyczyny takiego stanu rzeczy. Wyjaśniamy je poniżej.

Czarny piec na drewno Jøtul F 233 w nowoczesnym domu energooszczędnym

Nowe, dobrze izolowane domy wytwarzają w pomieszczeniu podciśnienie

Nowe budynki są dobrze izolowane. Oznacza to, że do wnętrza dostaje się niewiele powietrza, chyba że przez zrównoważony system wentylacji. Jeśli używasz silnego wyciągu w kuchni i/lub odkurzasz pomieszczenie w tym samym czasie, gdy palisz w kominku, może powstać podciśnienie (więcej powietrza jest wyciągane z pomieszczenia niż zasysane) i istnieje ryzyko, że przepływ powietrza w kominie zostanie odwrócony i wypchnie dym do pomieszczenia. Rozwiązaniem może być zamontowanie obrotowej nasady kominowej, osobnej czerpni powietrza obok kominka lub bezpośredniego dopływu powietrza do komory spalania.

Stary ceglany komin

Zbyt niski komin i inne problemy

Cofanie się dymu w kominku może być również spowodowane problemami z kominem, nieszczelnościami kanału spalinowego czy też podłączenia rury dymowej. Jeśli przewód kominowy jest zbyt wąski, nie będzie w stanie przepłynąć przez niego wystarczająca ilość powietrza i dymu, nawet jeśli będzie dobry ciąg.

Pęknięcia i nieszczelności przewodu kominowego mogą osłabić jego zdolność do odprowadzania dymu.

Wysokość komina może również wpływać na jego zdolność do tworzenia prądu wstępującego. Jeśli komin jest za niski, to ciąg wstępujący może być niewystarczający lub niestabilny.

Jeśli ciąg nie działa prawidłowo z któregokolwiek z tych powodów, zalecamy skontaktowanie się z lokalnym sprzedawcą w celu omówienia możliwości ulepszenia komina.

Komin zimą

Słaby ciąg może być spowodowany wiatrem i warunkami pogodowymi

W praktyce rozpalanie ognia powinno być łatwiejsze, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Kiedy gorące powietrze z kominka wędruje do komina i jest zastępowane zimnym powietrzem z zewnątrz, tworzy się pozytywny ciąg w kominie. Jeśli jest bardzo wietrznie, kierunek wiatru może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na ciąg. Może albo mocniej wyciągać powietrze z przewodu kominowego, albo wydmuchać je do komina i powodować słaby ciąg. Nasada przeciwwiatrowa może rozwiązać ten problem. Pytaj się o nią u lokalnego sprzedawcy.

Spalaj wyłącznie suche drewno!

Oczywiście ważne jest również przestrzeganie właściwych praktyk spalania, ponieważ nieprawidłowe spalanie może zwiększyć powstawanie dymu i sadzy w kominku lub piecu na drewno. Pamiętaj, aby użyć suchego, drobno połupanego drewna do rozpalania, otwórz dopływy powietrza do rozpalania i spalania, i rozpalaj od góry. Kominek na drewno szybciej osiągnie wtedy temperaturę roboczą, a dym i gazy zostaną dopalone.

Zobacz, jak prawidłowo rozpalić ogień