Jakiej wielkości kominek potrzebuję?

Spalanie drewna jako źródło ogrzewania jest mądrą i ekonomiczną alternatywą w okresach silnych mrozów. Nie ma lepszego ciepła niż to, które zapewnia trzaskający ogień w kominku lub piecu opalanym drewnem! Jak jednak w gąszczu możliwości wybrać kominek lub piec na drewno, który będzie dokładnie odpowiadać Twoim potrzebom?

Znajdź kominek odpowiadający Twoim potrzebom grzewczym

Jeśli chcesz mieć kominek lub piec opalany drewnem, który zapewnia najlepsze i najbardziej wydajne ogrzewanie, przyjęcie zapotrzebowania na ciepło jako punkt wyjścia jest absolutnie niezbędne. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​łatwo jest dać się nabrać na pierwsze wrażenie wizualne, czyli najwyższy efekt. Można wtedy szybko skończyć ze źródłem ciepła, które nie jest dostosowane do potrzeb grzewczych domu lub pożądanego obszaru użytkowania. Pamiętaj też, że nowoczesne domy są dobrze izolowane i potrzebują mniej ciepła niż stary dom z przeciągami.

Zapotrzebowanie na ciepło w domu zależy od jakości jego izolacji, rodzaju domu, wielkości okien i klimatu, w którym mieszkasz.

Na wybór kominka wpływa kilka czynników

Ogólna zasada jest taka, że ​​nowoczesne domy i domy niskoenergetyczne potrzebują mocy grzewczej już od 20 watów na metr kwadratowy, podczas gdy starszy dom wymagają mocy grzewczej 50–80 watów na metr kwadratowy. Jeśli mieszkasz w zimnych obszarach kraju i w starszym domu o słabej izolacji, w takim przypadku moc grzewcza wynosi około 100 watów na metr kwadratowy..

Rozmiar komory spalania decyduje o wydajności pieca na drewno i o tym, ile ciepła uzyskasz z każdego polana podczas normalnego użytkowania. Jeśli kominek ma znajdować się w małym i dobrze izolowanym salonie, zbyt duży piec spowoduje „małe spalanie”, które będzie nieefektywne i łatwo przyczyni się do osadzania sadzy na szybie oraz ograniczenie widoczności płomieni.

Zapoznaj się i innymi poradami dla tych, którzy zamierzają kupić nowy kominek 

Mały pokój - mały piec na drewno

Nie pozwól, aby ograniczona przestrzeń przeszkodziła Ci w czerpaniu przyjemności z prawdziwego ognia. W naszej ofercie znajdziesz kominki na drewno odpowiednie do mniejszych pomieszczeń. Seria Jøtul F 105 to mały piec na drewno, który nadaje się do mniejszych pomieszczeń. Jest wydajny w wytwarzaniu ciepła przy znacznie niższej mocy niż inne piece na drewno. Zapewnia komfortowe ciepło, a jednocześnie oszczędne zużycie drewna.

 

 

Nasi sprzedawcy pomogą Ci znaleźć kominek Twoich marzeń

Ponieważ na potrzeby grzewcze domu wpływa wiele różnych czynników, zalecamy skontaktowanie się z jednym z naszych dealerów. Mogą oni poprowadzić Cię przez opcje znalezienia kominka odpowiedniego dla Ciebie. Jednak zanim zaczniesz szukać, warto mieć pojęcie o tym, czego potrzebujesz i do czego będziesz używać kominka: I na koniec: jak dużą powierzchnię chcesz ogrzać i jak dobrze Twój dom zatrzymuje ciepło?

Znajdź najbliższego dealera