Wysoki piec na drewno Jøtul F 377 Advance ze steatytem akumulującym ciepło

Pozwól swojemu kominkowi obniżyć koszty ogrzewania

Rosnące ceny energii i gazu sprawiają, że zalety posiadania w domu kominka lub pieca na drewno są większe niż kiedykolwiek. Bo co daje lepsze uczucie niż możliwość cieszenia się płomieniami rozgrzewającego mebla, który jednocześnie obniża tętno i rachunki za prąd?

W czasach, gdy zużycie energii elektrycznej i energii stale rośnie, wzrasta również obciążenie sieci elektroenergetycznej. Dlatego dużą zaletą może być rozłożenie zużycia w ciągu dnia i korzystanie z pieca opalanego drewnem, gdy ceny prądu są najdroższe. W czasach stale rosnących cen energii i gazu, kominek lub piec opalany drewnem o czystym spalaniu może być lepszą inwestycją niż kiedykolwiek wcześniej, zapewniając ciepło w najzimniejsze dni i obniżyć koszty ogrzewania.

Dodatkowo nie musisz się obawiać, że w przypadku awarii zasilania będziesz musiał zamarznąć. Zawsze możesz polegać na piecu opalanym drewnem jako źródle ciepła!

Utrzymuj ciepło dłużej dzięki elementom akumulującym ciepło i steatytowi

Jøtul deklaruje walkę z zimnem od 1853 roku i dziś jesteśmy jednym z wiodących na świecie producentów pieców na drewno, wkładów kominkowych i kominków - zawsze dążąc do jak najbardziej wydajnego spalania, opakowanego w design, który nie tylko czyni go atrakcyjnym elementem w pokoju, ale także definiuje Cię jako osobę na wiele sposobów!

W naszej szerokiej ofercie kominków i pieców opalanych drewnem z pewnością znajdziesz model, który odpowiada Twoim potrzebom grzewczym i którego design w naturalny sposób wtapia się w wygląd pomieszczenia.

Jøtul F 378 Advance czarny, wysoki piec na drewno z elementami akumulującymi ciepło

Wiele zalet pieców i kominków na drewno akumulacyjnych:

  • Przyjemne ciepło utrzymujące się przez kilka godzin
  • Niższe zużycie drewna
  • Zmniejsza zapotrzebowanie na inne źródła ogrzewania
  • Zysk finansowy
  • Ogrzewanie przyjazne dla środowiska
Kominek Jøtul FS 175 ze steatytem w salonie z dużymi oknami

Steatyt – naturalny kamień zatrzymujący ciepło

Jeśli wybierzesz jeden z naszych kominków ze steatytem, ​​jak na przykład nasz Jøtul FS 175, otrzymasz ekskluzywny mebel, który również magazynuje wytwarzane przez siebie ciepło. Steatyt jest miękką formą kamienia naturalnego. Ten chłodny szary kamień jest zarówno dekoracyjny, jak i praktyczny, ponieważ ma doskonałe właściwości absorbowania ciepła które będzie oddawał długo po tym, jak ostatnia polano zostanie spalone. Mamy kilka pieców na drewno, które można przykryć steatytową płytą na górze lub panelami po bokach, aby poprawić ich właściwości akumulacji ciepła (opcjonalnie).

System magazynowania ciepła Jøtul – piece i kominki opalane drewnem z elementami akumulującymi ciepło

Kilka naszych pieców na drewno ma również opcje magazynowania ciepła w górnej części, np. piec na drewno Jøtul F 371 Advance High Top , zwany systemem magazynowania ciepła Jøtul (Jøtul Heat Storage System - HSS). Dzięki ukrytym elementom akumulującym ciepło, umieszczonym w górnej części pieca na drewno, mogą zapewnić aż do 12 godzin dodatkowego ciepła po ostatnim dołożeniu drewna. Rano rozpal piec i idź do pracy, kiedy wrócisz do domu, nadal będzie ciepło. Dzięki systemowi akumulacji ciepła Jøtula wydłużasz okres grzewczy i zmniejszasz zużycie drewna.

Jøtul Heat Storage System

Duże oszczędności dzięki spalaniu drewna

To, jak duże będą oszczędności finansowe wynikające ze spalania drewna, zależy od rodzaju użytego drewna, dostępu do drewna i przede wszystkim wydajności pieca. Według m.in. projektu „Energysmart” organizacji Nature Conservancy stary kominek, spalający się nieczysto, wykorzystuje jedynie 50% energii zawartej w spalanym drewnie, podczas gdy kominek na drewno Jøtul z nową technologią czystego spalania ma wskaźnik efektywności wyższy niż 80%. To samo źródło uznaje również piece i kominki Jøtul za najbardziej energooszczędne!

Przykład oszczędności:

Przykładowo 40-litrowy worek drewna brzozowego teoretycznie wytworzy ekwiwalent 76 kWh ciepła. Spalony w starym piecu wyprodukuje jednak tylko 39 kWh ciepła dla domu, podczas gdy czysto spalający piec na drewno wygeneruje ponad 60 kWh. Oznacza to, że jeśli kupisz sążeń drewna (co odpowiada 54 czterdziestolitrowym workom), otrzymasz nieco ponad 3240 kWh w czystym piecu na drewno. W starym piecu wyprodukujesz tylko 2106 kWh i będziesz potrzebować kolejnych 29 worków!

Przyczyna dużych różnic leży właśnie w technologii spalania. Jøtul jest dziś światowym liderem w technologii czystego spalania, która wytwarza minimalną emisję cząstek, ponieważ piec na drewno wykorzystuje energię do dostarczania ciepła zamiast dymu.

Czytaj więcej o technologii czystego spalania

Własny wysiłek może sprawić, że drewno opałowe będzie jeszcze tańsze

Enova, której właścicielem jest Norweskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, opracowała praktyczny przewodnik wyjaśniający oszczędności, jakie można uzyskać kupując nowy piec na drewno. Oczywiście, jeśli masz dostęp do własnego, darmowego drewna, kalkulacja będzie jeszcze bardziej korzystna dla Ciebie. Praca polegająca na wycinaniu drzew, piłowaniu i rąbaniu drewna na opał często wymaga z Twojej strony sporo wysiłku. Ale co może być bardziej satysfakcjonującego niż rozpalenie ognia drewnem, nad którym ciężko pracowałeś? Trochę pracy fizycznej z piłą łańcuchową i siekierą jest również dobre dla ciała i duszy!

Może znasz kogoś, kto jest właścicielem lasu, który wymaga wykarczowania lub przerzedzenia. Możesz też sprawdzić rynki internetowe, aby dowiedzieć się, czy ktoś w okolicy nie rozdaje drewna za darmo, jeśli je zbierzesz. Możesz także skontaktować się z firmami zajmującymi się wycinką drzew, aby sprawdzić, czy mają drewno, które możesz zebrać. Ścięte przez nich drzewa i gałęzie są często oddawane, jeśli klient zlecający usługę ich nie chce. Wystarczy przyjechać z przyczepą, załadować ją i zawieść do domu!

Pamiętaj jednak, aby przed użyciem pozostawić drewno do wyschnięcia na kilka miesięcy. Musisz wyprzedzić sezon grzewczy o jeden rok, aby mieć pewność, że masz dobry zapas suchego drewna. 

Innymi słowy: ogrzej swój dom drewnem, poczuj, jak znika napięcie i obniż koszty ogrzewania!

Więcej wskazówek na temat kominków i spalania drewna