Mężczyzna i kobieta siedzą przed piecem opalanym drewnem Jøtul F 373 Advance w salonie

Wskazówki, jak poprawić klimat w pomieszczeniu podczas spalania drewna do ogrzewania domu

Zapewne każdy z nas spotkał się z nieprzyjemnym zapachem dymu z kominka lub pieca na drewno przedostającego się do pomieszczenia, który nie tylko pogarsza jakość powietrza, ale także osadza się na meblach i ubraniach. W przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego lub alergie zły klimat w pomieszczeniach poważnie pogarsza jakość życia. Jednak jakość powietrza w pomieszczeniu można poprawić za pomocą różnych środków.

Wyczyść kominek z zewnątrz i wewnątrz

Sadza i spalony pył podrażniają oczy, błony śluzowe i drogi oddechowe. Dlatego klimat w pomieszczeniu będzie lepszy, jeśli utrzymasz piec w czystości na zewnątrz i wewnątrz.

Ręka w żółtej rękawicy czyści kominek

Najlepiej używać odkurzacza kominkowego. W przypadku konwencjonalnego odkurzacza sadza może dostać się do pomieszczenia. Ponadto może wystąpić zapłon, jeśli w popiele nadal pozostaje żar.

Więcej wskazówek na temat czyszczenia kominka

Czy zdarza się Wam, że podczas rozpalania do pomieszczenia przedostaje się dym?

Może się to zdarzyć z różnych powodów, a my mamy kilka wskazówek, jak zapobiegać pojawianiu się dymu z kominków i pieców opalanych drewnemNa przykład należy powoli otwierać drzwi pieca przy dokładaniu drewna. Wtedy ciśnienie w piecu opalanym drewnem może się wyrównać, co zapobiegnie wypływaniu dymu. Jeśli z pieca  nadal wydobywa się dym, w pomieszczeniu może występować podciśnienie lub może to być spowodowane wiatrem albo usterką komina.

Ręka sterująca przepływem powietrza

Dobry przepływ powietrza jest ważny

Nawet jeśli piece i kominki Jøtul na drewno należą do najczystszych i najbardziej wydajnych na świecie, nadal ważne jest, aby używać suchego drewna, rozpalać ogień od góry (zalecenie SINTEF) i upewnić się, że jest dobry przepływ powietrza w pomieszczeniu zapewniający optymalne spalanie - co jednocześnie minimalizuje emisję cząstek stałych. Jeśli masz trudności z rozpaleniem ognia, sprawdź, czy wszystkie klapy i klapy wentylacyjne w ścianach zewnętrznych są otwarte, spróbuj zostawić lekko uchylone okno, wyłącz wentylatory w łazience i kuchni lub sprawdź stan komina. Każdy z naszych dealerów również może Ci w tym pomóc.

Przechowuj drewno opałowe w suchym miejscu na zewnątrz, a do ognia używaj wyłącznie suchych polan

Polana mają wpływ na klimat w pomieszczeniu, więc jeśli masz alergię lub problemy z oddychaniem, nie przechowuj w pomieszczeniu więcej drewna opałowego, niż potrzebujesz na dany dzień.

Drewutnia z siekierą i koszem na drewno

Jeśli chcesz wykorzystać polana jako element dekoracyjny w swoim domu, ułożone na przykład we wnęce, upewnij się, że są całkowicie suche i regularnie je odkurzaj. Nigdy nie wnoś kłód do domu, jeśli zauważysz na nich pleśń lub grzyby.

Nie zalecamy przechowywania drewna opałowego przy zewnętrznej ścianie domu, ponieważ może to przyciągać myszy i inne gryzonie oraz zatrzymywać wilgoć. Zamiast tego wykorzystaj taras, drewutnię lub garaż.

Bezpiecznie korzystaj z kominka

Czy masz dzieci lub zwierzęta domowe? Jeśli tak, dobrym pomysłem może być zainstalowanie bramki zabezpieczającej przed kominkiem lub piecem na drewno, aby zapobiec wypadkom i poparzeniom. Upewnij się także, że materiały łatwopalne i przedmioty wrażliwe na ciepło znajdują się w bezpiecznej odległości od kominka. Wymagane odległości do materiałów palnych znajdziesz w instrukcjach naszych kominków i pieców na drewno.

Ręce trzymające zużyte torby papierowe

Nie używaj kominka do spalania śmieci

W instrukcji jest również napisane, co można spalić. Zalecane jest drewno suche i drobno łupane o wilgotności poniżej 20%. W kominku nie należy palić tektury, papieru, papieru do pakowania, materiałów budowlanych itp. Mogą one powodować szkodliwe zanieczyszczenie powietrza i uszkodzić kominek lub piec na drewno, ponieważ temperatura podczas spalania tych materiałów może być zbyt wysoka.

Inne sposoby poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach

Czy wiesz, że według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego zapalone świece mogą być źródłem substancji zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniach?

Świeczki na drewnianej podłodze

Za każdym razem, gdy zdmuchniesz podgrzewacz, uwalnia się około 350 000 cząstek sadzy. Jeśli chcesz zachować przytulną atmosferę, ale bez sadzy, możesz zastąpić podgrzewacze woskowe podgrzewaczami LED.

Ciesz się z czystym sumieniem komfortem swojego kominka

Ani dobrze ocieplony dom, ani alergie nie powinny przeszkodzić w czerpaniu wielu przyjemności, jakie niesie ze sobą piec na drewno i kominek. Pamiętaj tylko, aby używać go bezpiecznie i prawidłowo.

A kiedy temperatura spadła, a na zewnątrz panuje przenikliwy mróz, co może być przyjemniejszego niż znużenie się w fotelu przed piecem lub kominkiem i wsłuchanie się w dźwięk trzaskających polan? Według tego raportu naukowego wpatrywanie się w płomienie ma również pozytywny wpływ na tętno i ciśnienie krwi . Oznacza to, że automatycznie relaksujesz się bardziej, gdy w kominku pali się ogień. To bardzo terapeutyczne!

Przeczytaj więcej wskazówek na temat kominków i spalania drewna