Chcesz wiedzieć więcej na temat drewna i jego spalania? Drewno jest jednym z najstarszych źródeł energii wykorzystywanych przez człowieka. Drewno to kultura i nauka oraz doskonały sposób na stworzenie ciepła i komfortu w domu. To także najbezpieczniejsze źródło ogrzewania, jakie możesz mieć w swoim domu. Mamy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania dotyczące drewna opałowego i sposobu jego spalania!
Jaki rodzaj drewna jest najlepszy do Twojego pieca?
Niektóre gatunki drewna wytwarzają więcej ciepła niż inne. Dzieje się tak dlatego, że ich właściwości i gęstość są różne. Na przykład, jeśli włożysz kłodę bukową do pieca lub kominka, uzyskasz z niej o 50% więcej ciepła niż z kłody świerkowej tej samej wielkości. Im cięższe drewno, tym więcej ciepła wytwarza przy tej samej objętości. Jeśli jednak waga jest taka sama, efekt cieplny będzie taki sam, niezależnie od gatunku drewna, którego użyjesz.
Ścinkę najlepiej wykonywać jesienią lub zimą, kiedy pień drzewa jest najbardziej suchy, czyli zanim w kwietniu i maju zaczną wznosić się soki i pojawią się liście.
Kiedy jest najlepszy czas na wycinkę?
Wycinkę najlepiej wykonywać jesienią, kiedy pień drzewa jest najbardziej suchy, czyli zanim w kwietniu i maju zaczną wzejść soki i zaczną pojawiać się liście. Suche powietrze, które przynosi wiosna, dobrze suszy drewno. Drewno należy pociąć na krótkie kawałki i jak najszybciej rozłupać, aby mogło zacząć schnąć. Drewno łatwiej jest rozłupać, gdy jest świeże.
Jaki jest najpopularniejszy gatunek drewna opałowego?
Brzoza jest często spotykana w Norwegii, Szwecji i Finlandii i dlatego jest naturalnym i popularnym drewnem opałowym. Brzoza ma stosunkowo dużą gęstość i zawartość energii oraz wydziela dużo ciepła. Dąb jest najpopularniejszym rodzajem drewna opałowego zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i USA, natomiast buk jest popularny w Niemczech. Chodzi o dostępność i zawartość energii.
Jeśli samodzielnie zbierasz drewno opałowe, w naturalny sposób wykorzystujesz to, do czego masz dostęp.
Ile mogę zaoszczędzić, wycinając własne drewno opałowe?
To, ile zaoszczędzisz, będzie zależeć od rodzaju drewna opałowego, jego ilości, podaży i popytu oraz wydajności pieca. Jeśli masz stary, brudno spalający piec lub kominek, tylko 50% drewna opałowego zostanie zamienione na ciepło. Nasze kominki i piece opalane drewnem zapewniają czyste spalanie oraz technologię spalania, która przy prawidłowej obsłudze osiąga sprawność na poziomie 80%. Innymi słowy; uzyskujesz maksymalne ciepło z każdego polana.
Oszczędzaj, wycinając własne drewno opałowe
Naturalnie możesz uzyskać jeszcze większe oszczędności, jeśli jesteś w stanie pozyskać drewno we własnym zakresie. Możliwość wyruszenia do lasu z piłą łańcuchową i siekierą oraz plecakiem wypełnionym termosem mocnej kawy i kanapek, aby zebrać drewno na opał na nadchodzący sezon, to dobre ćwiczenie z dużą ilością świeżego powietrza i zdziała cuda dla ciała i duszy. Nie wspominając już o nagrodach, które zbierzesz, gdy nadejdą zimne, ciemne miesiące i nadejdzie czas, aby ponownie uruchomić piec. Nie ma nic lepszego niż możliwość dopalania ognia polanami, które pozyskałeś własnymi rękami!
Mężczyzna może skąpić na wydatkach na bierzmowanie, ja zapomniałem zamówić nowe meble do ogrodu i wolałem zbudować nowy garaż, niż zabrać rodzinę na wakacje na południe, ale mężczyzna, który pozwala swojej rodzinie zamarznąć – cierpi na brak charakteru.
Fragment książki „Norwegian Wood” Larsa Myttinga
Jak zdobyć trochę drewna:
Może znasz kogoś, kto jest właścicielem lasu, który wymaga wykarczowania lub przerzedzenia. Możesz też sprawdzić rynki internetowe, czy ktoś lokalnie nie rozdaje drewna za darmo, jeśli je zbierzesz. Możesz także skontaktować się z firmami zajmującymi się wycinką drzew, aby sprawdzić, czy mają drewno, które możesz zebrać. Ścięte przez nich drzewa i gałęzie są często oddawane, jeśli klient zlecenia ścinki ich nie chce!
Jak przechowywać i suszyć drewno opałowe:
Nowo ścięte kłody można przechowywać pod okapem lub w drewnianej szopie, gdzie będą chronione przed deszczem i śniegiem. Jeżeli nie jest to możliwe, na wierzchu stosu można umieścić plandekę. Nie należy zakrywać całego stosu, ponieważ uniemożliwia to dobry przepływ powietrza, spowalnia proces suszenia, a uwięziona wilgoć może potencjalnie spowodować pleśń i gnicie. Drewna nie wolno kłaść bezpośrednio na ziemi. Kłody należy układać na paletach. Umożliwia to cyrkulację powietrza również pod stosem drewna.
Utrzymuj drewno w stanie suchym, aż nadejdzie czas jego użycia
Drewno należy przechowywać w przewiewnym miejscu, aby umożliwić odparowanie wilgoci i wyschnięcie drewna. Najlepsze jest stanowisko od strony południowej, ponieważ zapewnia to maksymalną ekspozycję na słońce i ciepło. Im bardziej suche drewno, tym mniej energii potrzeba do usunięcia wilgoci resztkowej i tym mniej energii ucieka przez komin. Innymi słowy: efektywniejsze spalanie. Powinieneś także zostawić trochę miejsca pomiędzy polanami. Mówią, że należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca, aby mysz mogła się między nimi przecisnąć.
Dobrze wysezonowane polana należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, zanim powrócą jesienne deszcze, lub przynajmniej należy je przykryć, aby zapobiec deszczowi, jeśli są przechowywane na zewnątrz.
Wilgotnego drewna nie należy przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych
Wilgotne polana nie schną dobrze w pomieszczeniach zamkniętych, a warunki są idealne do rozwoju pleśni. Dlatego przechowywanie drewna opałowego w domu nie jest dobre dla środowiska wewnętrznego i może spowodować przybycie nieproszonych gości, którzy uczynili z polan drewna swój dom.
Dlatego ważne jest, aby prawidłowo suszyć drewno opałowe:
Norweska norma dotycząca drewna stwierdza, że polana o wilgotności poniżej 20% są wystarczająco suche, aby można je było wykorzystać jako drewno opałowe. Wyższa zawartość wilgoci niekorzystnie wpływa na spalanie, a polana wytwarzają niższą moc cieplną. Kolejną wadą jest to, że nie słychać tych wspaniałych trzaskających dźwięków ognia, które wszyscy uwielbiamy słyszeć i oglądać. Jeśli drewno opałowe charakteryzuje się dużą zawartością wilgoci, istnieje zwiększone ryzyko tworzenia się sadzy w komorze spalania i na szybie.
Jak sprawdzić, czy drewno jest suche:
Najprostszym sposobem jest uderzenie jednym polanem o drugie. Suche drewno wydaje wyraźny dźwięk. Jeśli drewno jest wilgotne, odgłos będzie brzmiał matowo.
Inną prostą metodą jest posmarowanie jednego końca polana odrobiną płynu do mycia naczyń i dmuchnięcie w nie z drugiego końca. Jeśli pojawią się bańki mydlane, drewno jest suche. Dzieje się tak dlatego, że włókna biegną wzdłużnie, prawie jak „kanały powietrzne”, a drewno wysycha, gdy wilgoć z wnętrza odparowuje na końcach.
Trzecią i prawdopodobnie najdokładniejszą metodą jest użycie miernika wilgotności.
Chcesz wiedzieć więcej na temat drewna do ogrzewania domu?
Dowiedz się, jak nowy kominek może zmniejszyć zużycie drewna opałowego o połowę.