Dziewczynka siedząca przed kominkiem Jøtul I 520 FR w norweskiej chatce.

Nowy kominek spełnił marzenie o domu

Dla pięcioosobowej norweskiej rodziny wybór odpowiedniego kominka był niezwykle ważny, ponieważ miał on stanowić główne źródło ogrzewania w ich drugim domu. Ich górski dom wakacyjny jest miejscem rodzinnego wypoczynku, dlatego relaks i wygoda liczą się bardzo.

Rodzinny wypad w górskie zacisze

Pięcioosobowa rodzina składa się z Silje, Eirika, Elise, Einara i Gustava. Mając trójkę małych dzieci, para zazwyczaj wiedzie gorączkowe życie. Eirik jest kręgarzem prowadzącym działalność na własny rachunek, a Silje jest fryzjerką i prowadzi aktywnie konto poświęcone projektowaniu wnętrz na Instagramie  @landlig_funkis. W takim przypadku szczególnie ceniony jest dom wakacyjny, do którego można podróżować, gdzie można wyłączyć się i naładować akumulatory.

Dziewczynka siedząca przed kominkiem Jøtul I 520 FR w norweskiej chatce.
Kominek na drewno Jøtul I 520 FR

Remont domu rodzinnego

Kiedy w 2018 roku nabyli rodzinny dom wakacyjny, nie pozostało im nic innego, jak tylko zakasać rękawy i zabrać się do niezbędnych napraw i remontów. Silje i Eirik szybko zauważyli, że kominek to jeden z projektów, którymi trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Ponieważ kominek jest głównym źródłem ogrzewania w ich domu wakacyjnym, ważne było, aby to naprawić. Przed rozpoczęciem remontu w domu był stary wkład kominkowy Dovre i Jøtul F 602. Wkład kominkowy firmy Dovre nie był całkowicie zamurowany, przez co był bardzo nieefektywny.

„Polecono nam instalatora firmy Jøtul, który przyjechał sprawdzić stan komina i doradzić w sprawie dostępnych opcji kominka. Instalator dokonał dokładnej kontroli kominka i komina i stwierdził, że konieczna jest również modernizacja komina” – mówi Silje.

Stary kominek Dovre
Zdjęcia kominka "przed"

Wybór nowego, czysto palącego się kominka i renowacja komina

Silje i Eirik mówią nam, że szukali w Internecie inspiracji na swój nowy kominek, a także odwiedzali salon wystawowy, dopóki nie zdecydowali się na ten, który im się podobał. Otrzymali porady i wskazówki dotyczące rodzaju kominka, który będzie odpowiadał ich potrzebom, a ostateczny wybór padł na Jøtul I 520 FR .

Chcieliśmy mieć bardziej funkcjonalny i nowoczesny kominek.

Silje Skrinde

„Jesteśmy zachwyceni tym kominkiem; łatwo się rozpala, czysto się pali, prawie nie wytwarza sadzy, zatrzymuje ciepło, a jego wygląd jest atrakcyjny. Ponieważ kominek jest głównym źródłem ogrzewania w naszym domu wakacyjnym, palimy go prawie przez cały czas, kiedy w nim przebywamy” – mówi Silje.

Silje Skrinde jest właścicielką konta na Instagramie @landlig_funkis , na którym możesz przeglądać jej niesamowite zdjęcia wnętrz i porady dotyczące projektowania wnętrz. 

Biała obudowa z wkładem kominkowym o nazwie Jøtul I 520 FR w norweskim domu wakacyjnym.
Pobrane z z Instagrama @landlig_funkis
Biała obudowa z wkładem kominkowym o nazwie Jøtul I 520 FR w norweskim domu wakacyjnym.
Biała obudowa z wkładem kominkowym o nazwie Jøtul I 520 FR w salonie.

Wkład kominkowy z dobrym widokiem na ogień

Czysto palący się wkład kominkowy z litego żeliwa z dwiema szybami. Przeszklenie zapewnia dobry widok płomieni z kilku miejsc w pomieszczeniu. Szyby obmywane powietrzem i pokryte powłoką pyrolityczną ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Jasne płyty wewnętrze kominka wspaniale podkreślają piękno ognia. Wkład kominkowy posiada zamek zatrzaskowy w drzwiczkach, listwę paleniskową do polan w komorze spalania oraz cięgna przepustnic powietrza ułatwiające rozpalanie. Opcjonalnie istnieje możliwość zmodernizowania drzwi by otwierały się na prawą stronę. Aby zapewnić optymalne ogrzewanie w domach niskoenergetycznych, przewidziano przyłącze świeżego powietrza z zewnątrz budynku.

Czy zainspirowaliśmy Cię do poddania Twojego domu lub domku wakacyjnego podobnej metamorfozie?

Nasi doświadczeni sprzedawcy detaliczni pomogą Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojego projektu kominka. Skontaktuj się z najbliższym sprzedawcą już dziś.