Recykling żeliwa

Jøtul - ciepło z recyklingu

Ponowne wykorzystanie, recykling, gospodarka o obiegu zamkniętym, wpływ na klimat i zrównoważony rozwój. Są to podstawowe wartości, które są głęboko zakorzenione w naszej filozofii i wyznaczają sposobu, w jaki Jøtul jest zarządzany dzisiaj i jak przygotowujemy się na przyszłość. Ułatwia konsumentowi dokonywanie wyborów przyjaznych dla środowiska, gdy inwestuje w nowy piec lub kominek na drewno.

Stare, kopcące piece są przetwarzane na nowe, czyste piece opalane drewnem

Jesteśmy jedynym producentem na świecie, który produkuje piece na drewno, kominki i wkłady kominkowe wykorzystując energię odnawialną w postaci norweskiej energii wodnej. Znaczna część używanych przez nas surowców to stare piece żeliwne, które zostały przetopione w celu recyklingu. Piece z recyklingu są w zasadzie z jednej strony dostarczane do fabryki, a z drugiej wychodzą jako nowoczesne, czysto spalające piece na drewno. Jeśli weźmiemy również pod uwagę fakt, że ogrzewanie drewnem jest neutralne pod względem emisji CO2 , możemy śmiało stwierdzić, że piece Jøtul są zrównoważonym zasobem!

Przyjazne dla klimatu wybory z czystymi piecami na drewno

Czy wiesz, że robisz klimatowi świetną przysługę decydując się na czysto palący się kominekNorwegia była pierwszym krajem, który w 1998 r. ustanowił, że wszystkie sprzedawane w Norwegii piece na drewno muszą spalać je w czysty sposób. Piec, który pali się "brudno", znacząco przyczynia się do emisji przez komin drobnego pyłu - szkodliwej zawiesiny.

Dach z kominem

Norwegia jest jednym z krajów o najbardziej rygorystycznych wymaganiach dotyczących emisji pyłu zawieszonego. Bazując na danych z instytutu badawczego SINTEF , Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) i Urzędu Statystycznego Norwegii (SSB), możemy stwierdzić, że wpływ starych pieców opalanych drewnem na wielkość emisji cząstek stałych w powietrzu jest większy w skali kraju niż emisje z ruchu drogowego.

Zanieczyszczenie powietrza – wyzwanie dla miast Europy

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem drewna w starych piecach nie jest oczywiście problemem ograniczonym do Norwegii. Wiele krajów w Europie zwróciło uwagę na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w ciągu ostatniej dekady, co doprowadziło do poprawy jego jakości. Jednak zanieczyszczenie powietrza nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia w niektórych europejskich miastach, pisze Europejska Agencja Środowiska (EEA).

Jeśli chcesz sprawdzić, jak kształtowała się jakość powietrza w Twoim miejscu zamieszkania w ciągu ostatnich dwóch lat i jeśli chcesz to porównać z jakością powietrza w innych miastach w całej Europie, możesz skorzystać ze wskaźnika EEA dotyczącego jakości powietrza w miastach.

Według głównej badaczki Susana Lopez-Aparicio z NILU (Norweski Instytut Badań Powietrza)w Europie wzrasta zużycie drewna do ogrzewania. Zwłaszcza w Europie Wschodniej i Grecji to odwieczne źródło ciepła jest używane ze względu na złą sytuację finansową, a wiele starych, nieczysto palących się kominków jest nadal w użyciu. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie informacji o znaczeniu stosowania technologii czystego spalania.

Może zrobić ogromną różnicę

Zrównoważony rozwój oznacza między innymi to, że kiedy jako konsumenci kupujemy towary i usługi musimy mieć na uwadze przyszłe pokolenia. Jeśli jednak nasz prywatny rachunek klimatyczny ma działać, musimy również przyjrzeć się, ile dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych emitujemy poprzez nasz styl życia.

Enova, która pracuje nad przekształceniem Norwegii w kraj niskoemisyjny, opisuje zmiany klimatyczne jako jedno z największych wyzwań naszych czasów. Wierzą, że „ Jako jednostki możemy wpływać na emisje gazów cieplarnianych, a małe kroki mogą zrobić dużą różnicę ” – dodając, że przejście na piece opalane drewnem i instalowanie wkładów kominkowych w otwartych kominkach jest bardzo wartościowym środkiem wiodącym do celu.

Świadomy dla środowiska wybór dzięki technologii czystego spalania

Koncentrując się na ochronie klimatu, inwestujemy duże środki w rozwój pieców i wkładów kominkowych na drewno, które minimalizują emisję drobnego pyłu. To uczyniło z nas światowego lidera w technologii czystego spalania – technologii spalania, która zapewnia jak najwięcej ciepła w pomieszczeniu i jak najmniej zanieczyszczeń na zewnątrz przez komin.

Średnio, nasze produkty są znacznie poniżej połowy limitów emisji ustalonych przez norweskie władze - jedne z najsurowszych wymagań na świecie - i stale pracujemy nad dalszą redukcją emisji.

Enova stwierdza, że ​​jeśli zamienisz kominek palący się nieczysto na palący się czysto, zawartość drobnego pyłu zmniejszy się o 90 procent. Nasze nagradzane modele zapewniają jeszcze większą redukcję.

Rene Christensen

Naszą korporacyjną odpowiedzialnością społeczną jest przyczynianie się do zdrowszego klimatu i zielonego przejścia. Ponieważ coraz więcej konsumentów chce dokonywać wyborów w oparciu o środowisko i zrównoważony rozwój, chcemy im pomóc w dokonywaniu tych wyborów, oferując produkty przyjazne dla środowiska i wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska.

Senior Vice President Sales and Marketing at Jøtul, René Christensen

Jesteśmy również mocno zaangażowani na arenie międzynarodowej, aby przekazać znaczenie technologii czystego spalania drewna w odniesieniu do klimatu i zdrowia, a także aktywnie współpracujemy z informacjami dla władz i organizacji na całym świecie.

Więcej ciepła z jednego polana

Dzięki lepszemu spalaniu nasza technologia czystego spalania zapewnia również znacznie więcej ciepła z jednego polana. Przy odpowiednim paliwie będziesz potrzebować o połowę mniej drewna, aby wyprodukować taką samą ilość ciepła, jak w starym piecu. Dzięki temu nie tylko ocalisz środowisko; Twój portfel też będzie zdrowszy!

Wniosek: Po kilku latach używania kominka z technologią czystego spalania odzyskasz pieniądze z inwestycji dzięki poczynionym oszczędnościom. Jednak najważniejszą kwestią są korzyści środowiskowe, które przyniosłeś swojemu otoczeniu i następcom!

Zobacz nasze kominki z technologią czystego spalania