Pani szukająca kominka w Internecie

Co wybrać: piec czy kominek na drewno?

Masz gwarancję, że w naszej szerokiej ofercie znajdziesz dokładnie taki piec lub kominek opalany drewnem, jakiego potrzebujesz i o którym marzysz. Ale jaki kominek wybrać? I jaka jest różnica pomiędzy piecem a kominkiem? Co to jest wkład kominkowy i kaseta na drewno? Przeprowadzimy Cię przez dostępne opcje, aby ułatwić Ci wybór.

Zacznijmy od przyjrzenia się różnym typom kominków i pieców opalanych drewnem dostępnych na rynku:

Czarny piec na drewno Jøtul F 232 w skandynawskim salonie

Piece opalane drewnem - zajmują mało miejsca i szybko się nagrzewają:

W przeszłości większość pieców opalanych drewnem miała pełne ściany, z których nie było widoku na ogień. Większość dzisiejszych modeli ma przeszklony front. Niektóre mają również szyby po bokach, aby zapewnić maksymalny widok płomieni. Piece te nazywane są często  piecami opalanymi drewnem. Piec opalany drewnem nie zajmuje dużo miejsca, można go łatwo podłączyć do komina, a gdy jest zapalony, szybko nagrzewa pomieszczenie.

Zobacz wszystkie nasze piece opalane drewnem

Matka i syn siedzą w kuchni przed wkładem kominkowym Jøtul I 620 F

Wkład kominkowy - zaprojektuj swój własny kominek:

Wkład kominkowy  można określić jako kompletną komorę spalania, często z szerokimi drzwiczkami. Wkład umieszcza się na ścianie i wokół niego buduje się kominek. Możesz samodzielnie zaprojektować obudowę wkładu. Możesz wybrać, jakie chcesz wykończenie, na przykład wnękę na drewno i gładką lub chropowatą fakturę pomalowaną na wybrany kolor. Niektóre wkład kominkowe można także umieścić wewnątrz istniejącego, otwartego paleniska. Nasze wkłady kominkowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, z jedną, dwiema lub trzema szybami do wyboru, abyś można oglądać ogień i cieszyć się przytulnością. Dzięki temu możesz wybrać dokładnie taki wkład kominkowy, który najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego wnętrza.

Zobacz wszystkie nasze wkłady kominkowe

Wybrany piec lub kominek opalany drewnem powinien nie tylko pasować do wnętrza Twojego domu, ale powinien także wypełniać przestrzeń przyjemnym i kojącym ciepłem przez wiele lat.

Biała obudowa kominkowa Jøtul FS 520 FRL w skandynawskim wnętrzu

Gotowy kominek – rozwiązanie pakietowe oszczędzające czas i pieniądze:

Kiedy wkład kominkowy jest montowany w gotowej obudowie, nazywamy go kominkiem – lub w języku technicznym obudową kominka. Otrzymujesz wtedy kompletny pakiet składający się z wkładu kominkowego z jedną, dwiema lub trzema szybami oraz zestawem elementów obudowy.

Nasze obudowy kominkowe to oszczędzająca czas i pieniądze alternatywa dla budowy własnego kominka. Ponadto zajmują mniej miejsca, są łatwe do umieszczenia i zapewniają bardzo dobre ciepło. Obudowa kominka może posiadać wnękę na drewno, różne rozwiązania techniczne, wysokości umiejscowienia wkładu kominkowego oraz może być pomalowana na wybrany kolor - bezpośrednio po montażu.

 

Zobacz wszystkie nasze obudowy kominkowe

Kaseta kominkowa Jøtul C 400 Panorama montowana w starym, otwartym kominku

Kaseta na drewno - idealna do palenisk otwartych:

Kaseta na drewno  przeznaczona jest do montażu w istniejącym otwartym palenisku lub kominku. Nasze kasety na drewno są elastyczne i łatwe w montażu oraz szybko przekształcają otwarte palenisko w wydajny, czysto palący się kominek. Zamiast pozwalać, aby ciepło znikało w kominie, z każdego spalonego polana uzyskasz znacznie więcej ciepła. W rzeczywistości efektywność energetyczna może wzrosnąć nawet o 80%! Będziesz cieszyć się ciepłem i przytulnością oraz dobrą wizją ognia dzięki dużej szybie z przodu.

 

Zobacz nasze kasety na drewno

Jakie są potrzeby grzewcze Twojego domu?

Oczywiście to, w co zdecydujesz się zainwestować, będzie zależeć od tego, czego szukasz. Czy to ma być główne źródło ciepła w Twoim domu? A może dodatek, który doda komfortu i przytulności? Lub obie wersje?

Pamiętaj, że kominek opalany drewnem wytwarza dużo ciepła. Jego wydajność (wielkość) musi zatem być dostosowana do potrzeb grzewczych i wielkości przestrzeni w domu, którą chcesz ogrzać. Oczywiście nie trzeba inwestować w największy kominek lub piec opalany drewnem, jeśli głównym celem jest stworzenie w domu przytulnej, relaksującej atmosfery.

Jeśli jednak ma to być główne źródło ciepła, należy zacząć od zmierzenia powierzchni, którą chcemy ogrzewać kominkiem lub piecem opalanym drewnem. Kolejnym decydującym czynnikiem jest to, jak dobrze izolowany jest Twój dom. Dobra zasada praktyczna;

  • Domy wybudowane przed 1960 rokiem wymagają mocy 80W na m2
  • Domy budowane od lat 60-tych do 90-tych wymagają mocy 60W na m2
  • Nowe, dobrze izolowane domy mają szacunkowe zapotrzebowanie na 30 W na m2

Zatem obliczenie jest następujące:

  • Jeśli chcesz ogrzać salon i kuchnię o powierzchni 70 m2 w domu z lat sześćdziesiątych, potrzebujesz kominka, który emituje 5600 watów (70m2 x 80W) ciepła.
  • Jeśli chcesz ogrzać salon i kuchnię w domu z lat 60. i 90., potrzebujesz kominka, który wytwarza 4200 watów (70m2 x 60W) ciepła.
  • W nowszym domu kominek musi wytworzyć jedynie 2100 watów (70 m2 x 30 W) ciepła.

Biała obudowa kominkowa Jøtul FS 520 FR

Wybierz kominek lub piec opalany drewnem, który odpowiada Twoim potrzebom grzewczym i przestrzeni wewnętrznej

Piec lub kominek opalany drewnem firmy Jøtul  znacznie zwiększa przytulność w Twoim domu, jest  bardziej przyjazny dla środowiska  i pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Powinien to być również element wnętrza, który jest odpowiedni dla przestrzeni życiowej i Twoich potrzeb grzewczych oraz podkreśla styl, który wybrałeś dla swojego domu. Z myślą o tym Jøtul tworzy kominki i piece opalane drewnem – małe i duże, wąskie i szerokie, okrągłe, czarne i białe. Łączy je to, że są najbardziej wydajnymi kominkami opalanymi drewnem na rynku, przy czym duży nacisk kładzie się na design, innowacyjność i łatwość obsługi.

Innymi słowy, jest to idealne miejsce, aby rozpocząć poszukiwania wymarzonego kominka lub pieca na drewno. A nasi dealerzy są zawsze szczęśliwi i gotowi pomóc Ci zrealizować Twoje marzenie.

Znajdź lokalnego sprzedawcę