Powód, dla którego Jøtul wybiera żeliwo

Jøtul produkuje kominki z żeliwa od 1853 roku. Jest to niezwykle odpowiedni materiał, który wytrzymuje wysokie temperatury i szybkie zmiany temperatury. Dlatego Jøtul wybiera żeliwo do swoich kominków, podobnie jak producenci samochodów używają żeliwa do swoich silników.

Żeliwo firmy Jøtul to złom żelazny z recyklingu od lokalnych handlarzy złomem. Jest on topiony, a produkty odpadowe usuwane w tym samym czasie, gdy dodaje się węgiel i inne pierwiastki stopowe. Gdy roztopione żelazo osiągnie odpowiednią temperaturę, jest ono analizowane w laboratorium w zakładzie Kråkerøy iw razie potrzeby dodaje się dodatkowe pierwiastki stopowe, aby żeliwo spełniało słynną jakość Jøtul. Płynne żelazo jest następnie wlewane do form z piasku w celu schłodzenia, zanim odlewane części zostaną zamienione w nowoczesne piece na drewno Jøtul.

Nadaje się do ekstremalnych warunków temperaturowych

Żeliwny piec na drewno składa się z części, które są odlewane w kształcie, jaki mają. To sprawia, że ​​żeliwo jest wyjątkowo stabilnym materiałem, który nie skręca się ani nie napręża, gdy się nagrzewa. Codziennym tego przykładem jest różnica, jaką uzyskasz, jeśli polejesz zimną wodą gorącą patelnię lub gorącą blachę do pieczenia.

Mimo że oba są wykonane z prawie tego samego materiału, zupełnie inaczej reagują na zmiany temperatury. Tam, gdzie blacha do gotowania zmieni swój kształt, żeliwo zachowa swój pierwotny kształt.

Materiał formowalny

Żeliwo można odlewać w formach 3D. W ten sposób możliwe jest stworzenie bardziej szczegółowego projektu, w tym kątów, narożników i różnych wzorów. Takie detale przyczyniają się do podniesienia jakości produktów – zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Produkty sprawiają wrażenie ujednoliconych i solidnych, pomijając spawy, które z czasem są narażone na uszkodzenia zmęczeniowe.

Wytrzymały

Z tego samego powodu, dla którego producenci samochodów decydują się na produkcję bloków silnika z żeliwa, firma Jøtul decyduje się na produkcję swoich pieców i kominków na drewno z żeliwa. Kiedy dostarczasz produkt, który powinien przetrwać pokolenie lub dłużej, nie możesz iść na kompromis w kwestii jakości materiału. Prowadzenie odlewni jest kosztowne i wymaga dużych inwestycji. Ponadto opracowanie każdego pojedynczego pieca opalanego drewnem wymaga znacznie większych inwestycji w postaci form. Ale rezultatem jest produkt, którym możesz cieszyć się przez wiele lat.

Wymienne części

Piec na drewno lub wkład żeliwny składa się z kilku mniejszych części, które są ze sobą skręcone. Pomiędzy każdą częścią nakłada się żaroodporną masę szpachlową, aby zapewnić całkowite uszczelnienie kominka. Możliwość wymiany każdej części produktu w połączeniu z wiodącą na rynku gwarancją Jøtul na dostępne części zamienne to gwarancja każdego właściciela Jøtul, że będzie mógł cieszyć się swoim kominkiem przez wiele lat.

Materiał z recyklingu i ochrona środowiska

Fabryka Jøtul znajduje się w zakładzie znanym wcześniej jako Kråkerøy Verk w Fredrikstad w Norwegii. Codziennie otrzymujemy dostawy złomu od lokalnych handlarzy złomem. Jest on przetapiany i przekształcany w nowe, nowoczesne kominki. Ponieważ produkcja odbywa się w środku dzielnicy mieszkalnej, wymagania dotyczące rozwiązań środowiskowych i minimalnej emisji są niezwykle surowe. Jeśli połączymy to z faktem, że spalanie drewna jest odnawialnym i neutralnym pod względem emisji CO2 źródłem ogrzewania, można śmiało stwierdzić, że wybór produktu Jøtul to wybór dla lepszego środowiska i klimatu.