Ręce na tle płomieni

Który kominek najlepiej grzeje?

Piec lub kominek na drewno zapewniają przytulną atmosferę, relaksują i, co najważniejsze, oszczędzają koszty ogrzewania w czasach wysokich cen energii. Ale jak wybrać idealny kominek do ogrzewania domu?

Kobieta siedząca wieczorem przed kominkiem

Jakie są Twoje wymagania dotyczące ogrzewania?

Czy chcesz kupić kominek głównie ze względu na przytulny wygląd i styl? Czy chcesz dodatkowo ogrzewać pomieszczenia w najzimniejszych porach roku i oszczędzać energię elektryczną? A może będzie on głównym źródłem ogrzewania pomieszczeń w Twoim domu? Jaką powierzchnię chcesz ogrzać? Posiadamy szeroką gamę pieców i kominków, zaprojektowanych specjalnie w celu zaspokojenia indywidualnych wymagań. Nasi sprzedawcy pomogą Ci znaleźć kominek odpowiedni dla Ciebie. Ale dobrze jest mieć pomysł na to, jak będziesz korzystać z kominka, zanim skonsultujesz się z ekspertami.

Wiesz już, jaki piec lub kominek chcesz? Skontaktuj się z najbliższym sprzedawcą już dziś!


Kiedy zaczniesz zastanawiać się nad wymaganiami, jakie powinien spełniać kominek, warto wiedzieć trochę o różnych rodzajach ciepła wytwarzanego przez różne rodzaje kominków:

Piec radiacyjny – szybkie ogrzewanie wokół paleniska

Większość pieców na drewno w mniejszym lub większym stopniu zapewnia ogrzewanie radiacyjne. Piece radiacyjne rozgrzewają przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniach, które delikatnie wypromieniowują ciepło z powrotem do otoczenia. Piece radiacyjne zwykle bardzo się nagrzewają, co oznacza, że nie można ich instalować w pobliżu łatwopalnych ścian lub mebli. Ten rodzaj ogrzewania jest idealny do wnętrz z wysokimi sufitami, domów z przeciągami lub wszędzie tam, gdzie chcesz cieszyć się szybkim, intensywnym i bezpośrednim ciepłem z pieca na drewno.

Wskazówka!
Wentylator jest często doskonałym rozwiązaniem w chłodne dni do rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu i zapewnienia stabilnego i komfortowego klimatu w nim.

Piec radiacyjny

Promieniujące ciepło z kominka

Piec konwekcyjny – równomiernie rozprowadza ciepło w Twojej przestrzeni życiowej

Główną różnicą między piecem konwekcyjnym a piecem radiacyjnym jest konstrukcja ścian bocznych. Piec konwekcyjny posiada płyty po bokach paleniska umożliwiające ogrzewanie konwekcyjne. Zimne powietrze jest zasysane przez wloty powietrza i podgrzewane w kanałach między płytami a korpusem, zanim uniesie się i wydostanie się przez otwory wylotowe w górnej części pieca. Oznacza to, że ogrzane powietrze krąży, unosi się i rozprzestrzenia w pomieszczeniu i jest stopniowo wypychane w dół w miarę nagrzewania się otaczającego powietrza. Rezultatem jest wolniejsze, ale bardziej intensywne ogrzewanie w porównaniu z ciepłem radiacyjnym. Zaletą jest bardziej równomierne ogrzewanie całej przestrzeni. Proces ten oznacza również, że sam piec na drewno nie nagrzewa się bardzo mocno, co ułatwia ustawienie go w salonie w stosunku do pieca radiacyjnego.

Ciepło konwekcyjne z pieca na drewno
Ciepło konwekcyjne z pieca na drewno

Ten typ urządzenia grzewczego z prawdziwym ogniem jest idealny do zainstalowania, jeśli spalanie polan będzie głównym źródłem ogrzewania domu w najzimniejszych miesiącach oraz jeśli sufit nie jest bardzo wysoki lub meble blokują promieniowanie cieplne.

W kilku naszych piecach i kominkach (w tym w Jøtul F 483) połączyliśmy ciepło radiacyjne i konwekcyjne, specjalnie dla domów bez ściany ogniowej. Dzięki temu można je zamontować blisko ściany, gwarantując jednocześnie komfortową temperaturę w pomieszczeniu.


Kominek ze steatytu Jøtul FS 175
Kominek ze steatytu Jøtul FS 175

Kominki ze steatytu i inne piece na drewno akumulujące ciepło

Oprócz decydowania o rodzaju wymaganego ogrzewania, należy również rozważyć różne piece i kominki akumulujące ciepło, aby maksymalnie wykorzystać ogrzewanie. Zarówno w przypadku pieców ze steatytu, jak i palników na drewno z akumulacją ciepła u góry, można korzystać z pieców grzewczych, które wytwarzają ciepło jeszcze długo po wypaleniu się ostatniego polana.

Kominki akumulacyjne i palniki na drewno wytwarzają ciepło jeszcze długo po wypaleniu się ostatniego polana.

Komfortowe ogrzewanie kominkiem ze steatytu

Kominki steatytowe zapewniają mniej intensywne, stabilne i komfortowe ogrzewanie na dłużej. Im więcej steatytu, tym więcej ciepła można zmagazynować. Unikasz skoków temperatury w pomieszczeniu, osiągając bardziej stabilne ogrzewanie. Kominek ze steatytu nagrzewa się w trakcie palenia i może nadal oddawać ciepło do dwunastu godzin po ostatnim dołożeniu opału.

Kominek ze steatytu Jøtul FS 162 Advance
Kominek ze steatytu Jøtul FS 162 Advance

Piec z elementami akumulacyjnymi

Jeśli wybierzesz piec opalany drewnem z możliwością akumulacji ciepła, możesz dodać elementy akumulacyjne w górnej przestrzeni urządzenia (takie jak piec Jøtul F 371 Advance High Top). Elementy te, wykonane z materiałów ceramicznych, nagrzewają się w trakcie palenia w piecu, a następnie przez długi czas oddają wcześniej zgromadzone ciepło. Kilka modeli pieców ma specjalny zawór e górnej części - kiedy jest zamknięty, zatrzymuje ciepło w komorze, dzięki czemu elementy akumulacyjne się nagrzewają. Po zakończeniu palenia można otworzyć zawór i uwolnić zmagazynowane ciepło do pomieszczenia. Może to zapewnić do dwunastu godzin dodatkowego ciepła po wypaleniu ostatniego polana.

Może oddawać do dwunastu godzin dodatkowego ciepła po wypaleniu ostatniego polana.


Jakiej wielkości kominka potrzebujesz?

Być może myślisz, że największy kominek zapewni Ci najwięcej ciepła, ale niekoniecznie jest to najlepszy wybór dla Ciebie i Twojego domu. Zapotrzebowanie na ogrzewanie domu zależy od tego, jak dobrze jest on ocieplony, ilości i wielkość okien oraz klimatu w Twojej lokalizacji. Jeśli kupisz zbyt duży kominek do małego salonu, ciepło może być tak intensywne, że kusi Cię, aby piec nie osiągnął idealnej temperatury roboczej, co może spowodować osadzanie się sadzy na szybach kominka. Zalecamy określenie powierzchni mieszkalnej, którą chcesz ogrzać, i przekazanie wymiarów Twojemu sprzedawcy Jøtul, aby mógł pomóc Ci znaleźć odpowiedni kominek.

Dowiedz się więcej o wyborze odpowiedniej wielkości kominka

Ręce trzymające plany domu

Nasze rekomendacje

W morzu różnych rodzajów pieców i kominków opalanych drewnem, zalecamy kontakt z najbliższym sprzedawcą Jøtul i określenie swoich potrzeb w zakresie ciepła, projektu, powierzchni pomieszczenia i stanu domu - tak, aby z łatwością pomogli Ci znaleźć nowy, wymarzony kominek. W naszej ofercie masz gwarancję, że znajdziesz piece i kominki na drewno, który spełnią Twoje potrzeby, niezależnie od tego, czy chcesz magazynować ciepło, czy nie - które zapewnią Ci ciepło i przytulność przez wiele lat.