Wskazówki dla Klienta kupującego kominek

Jøtul posiada największą i najbardziej doświadczoną sieć dealerów na świecie. Mogą przeprowadzić Cię przez cały proces, od momentu podjęcia decyzji o zakupie nowego kominka do chwili, gdy nowy piec na drewno Jøtul będzie gotowy do użytku w Twoim domu. Ale zanim odwiedzisz dealerów, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Wczesne rozmowy z profesjonalistami z naszej sieci dealerów mogą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Mogą oni udzielić Ci przydatnych porad, które są dostosowane do twoich potrzeb, twojej sytuacji życiowej i oczywiście twojego budżetu.

Poniżej znajdziesz kilka kwestii, które powinieneś przemyśleć lub zbadać przed rozpoczęciem procesu zakupu nowego kominka. Są one istotne zarówno dla Twojego dealera Jøtul, jak i dla większości prac wykonywanych samodzielnie.

Efektywność ogrzewania a powierzchnia mieszkalna

Aby mieć pozytywne doświadczenie z kominkiem, bardzo ważne jest, aby jego wielkość była odpowiednia do Twojej powierzchni mieszkalnej i potrzeb grzewczych. Jeśli kominek jest za duży, będziesz go ciągle używał z małą mocą i skończysz z sadzą na szybie i w kominie. Jeśli piec opalany drewnem jest za mały, zostanie przeciążony, a jego żywotność ulegnie skróceniu.

Sprzedawca potrzebuje informacji o powierzchni mieszkalnej i rodzaju izolacji w Twojego domu, aby móc udzielić Ci dobrej rady. Zwykle zapotrzebowanie na ogrzewanie w norweskich domach wynosi około 60 do 70 watów na metr kwadratowy, ale można to zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od rodzaju izolacji, liczby okien, wysokości sufitu i tak dalej.

Wentylacja

Do prawidłowego funkcjonowania kominek potrzebuje powietrza. Komin pobiera powietrze przez kominek, ale jeśli twój dom jest bardzo szczelny i ocieplony lub jeśli wentylacja mechaniczna wytwarza wsteczny ciąg w kominie, możesz mieć problemy z funkcjonowaniem kominka. Zalecanym rozwiązaniem jest dostarczenie do kominka powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Jeśli mieszkasz w domu z nową i szczelną izolacją lub posiadasz wentylację mechaniczną, ważne jest, aby wziąć to pod uwagę planując instalację kominka.

Okna i izolacja

Stare i przewiewne domy ze słabą izolacją wymagają znacznie więcej ciepła niż domy z odpowiednią izolacją i oknami z potrójnymi szybami. Zakres strat ciepła w Twoim domu to coś, co znasz najlepiej, ale jeśli mieszkasz w domu niskoenergetycznym lub nowszym, ważne jest, aby wybrać kominek, który działa prawidłowo już z niską mocą grzewczą. Seria Jøtul F 160 i F 260 to świetne przykłady tego typu pieców na drewno – palą się optymalnie już przy 3kW.

Komin

Większość problemów z kominkami wynika z nieprawidłowego wymiarowania komina lub nieprawidłowego jego działania. Aby kominek działał optymalnie, należy zamontować komin o średnicy wewnętrznej większej niż wylot spalin w kominku. W instrukcjach instalacji i podręcznikach użytkownika znajdziesz informacje na temat wymaganych parametrów urządzeń, aby różne produkty działały optymalnie.

Praktyczna zasada jest taka, że jeden metr komina wytwarza cztery paskale ciągu. Niewiele kominków może funkcjonować przy mniej niż 12 paskalach co odpowiada kominowi o wysokości około 4,5 m. Przebieg rury spalinowej powinien być łagodny, ostra zmiana kierunku przepływu spalin zmniejszają ciąg. Jeśli nie masz pewności, jak działa Twój komin, sprzedawca Jøtul lub lokalny mistrz kominiarski mogą Ci pomóc. Możesz również uzyskać pomoc w renowacji starego komina lub w instalacji nowego komina stalowego. Kominy stalowe są niedrogie i stanowią satysfakcjonującą alternatywę dla tradycyjnego komina murowanego.

Gdzie zainstalować kominek?

Różne kominki mają różne cechy. Niektóre są dostosowane do umieszczenia w pobliżu materiałów palnych, podczas gdy inne wymagają muru o odporności ogniowej, aby można je było umieścić blisko ściany. Rysunek przedstawiający położenie kominka w stosunku do wylotu komina, ściany ogniowej i mebli będzie bardzo pomocny przy konsultacjach ze specjalistami. W niektórych przypadkach można zainstalować dodatkową ścianę ognioodporną. Jest ona szybka w montażu i ma tylko pięć centymetrów grubości.

Ciężar kominka a nośność stropu

Większość pieców i kominków na drewno Jøtul można zainstalować bez konieczności wzmacniania stropu, ale dla pewności należy oszacować ich wagę. Zgodnie z normami każdy metr kwadratowy stropu wytrzymuje obciążenie 150 kg. Masę kominka należy podzielić na powierzchnię zajmowaną przez kominek plus 0,6 metra w każdą stronę.

Tak więc ciężar kominka o powierzchni podstawowej 0,5 x 0,5 metra rozkłada się na powierzchnię (0,6+0,5+0,6)m x (0,6+0,5+0,6)m = 2,89 m². W związku z tym kominek o podstawowej powierzchni 0,5 x 0,5 metra może ważyć do 433 kg (2,89 m² x 150 kg/m²). Kominki są często umieszczane przy ścianie, a obszar ograniczający wagę jest nieco zmniejszony. Poproś o pomoc sprzedawca Jøtul, jeśli wydaje Ci się to skomplikowane.

Instalacja

W Polsce możesz legalnie zainstalować kominek lub piec na drewno samodzielnie. Przed montażem należy uzyskać opinię kominiarską w której będzie wskazany właściwy kanał dymowy. Aby nie utracić możliwości skorzystania z rozszerzonej 25-letniej gwarancji, powierz montaż autoryzowanemu montażyście Jøtul. Zwykle trzeba będzie zapłacić za dwie osoby, za cztery lub pięć godzin pracy. Obejmuje to przygotowanie, transport itp. Instalacja w miejscu zamieszkania klienta może zająć zaledwie dwie godziny lub cały dzień. Zależy to od tego, jak duży jest projekt i od rodzaju instalowanego pieca lub kominka na drewno.

Odbiór instalacji i serwis

Zanim nowy kominek będzie mógł zostać użyty, mistrz kominiarski odbierze instalację i wyda stosowne zaświadczenie. Należy je staranie przechowywać do celów ubezpieczeniowych.

W trakcie używania kominka należy regularnie go serwisować. O więcej informacji na ten temat jak i o porady dotyczące użytkowania zwróć się do Twojego sprzedawcy Jøtul.

Demontaż starego pieca lub kominka na drewno

Wielu sprzedawców oferuje usunięcie starego pieca lub kominka na drewno. W Norwegii stare piece często są odsyłane do firmy Jøtul w celu przetopienia i przekształcenia w nowe, nowoczesne kominki. Dobrym pomysłem może być zabranie ze sobą zdjęcia starego pieca lub kominka, gdy wybierasz się do dealera Jøtul. Może on z grubsza oszacować, ile będzie kosztował demontaż starej instalacji.

Jeśli wymaga to dużego nakładu pracy i rozbiórki obudowy, koszt może nieznacznie wzrosnąć. Można również uzyskać porady dotyczące obowiązujących przepisów, a także sposobu postępowania w związku z tym. Możesz również samodzielnie usunąć stary kominek lub piec na drewno. Pamiętaj, że stary otwór w kominie musi być odpowiednio zamknięty, jeśli nie ma być używany do nowego kominka.